Capacitive dokunmatik ekran teknolojisinde, dokunmaları algılamak için yüzeye iletken madde ile doku uygulanır. Bu hatlar üzerine yüklenen elektrik miktarındaki değişimler mikro işlemci vasıtası ile kontrol edilir ve kordinatlar hesaplanır. Surface capacitive teknolojisi tek katman üzerine kuruludur. Projected capacitive teknolojisi 2 katman üzerine kuruludur. Projected capacitive teknolojiside Mutual Capacitance ve Self Capacitance olmak üzere 2 bölüme ayrılır. Mutual capacitance teknolojisi ile sınırsız sayıda dokunma (multi touch) algılanmaktadır. Self capacitance ise daha hızlı olmasının yanı sıra tek dokunmalı (single touch) yapıdadır.

Capacitive Teknolojisi iki başlık altında toplanmaktadır.

  • Surface Capacitive
  • Projected  Capacitive

Surface Capacitive teknolojisi diğer teknolojilere göre avantajları bakımından değerlendirildiğinde;

Cam yüzey uzerinde çalıştığı için %80 üzerinde geçirgenlik, çizilmeye karşı dayanıklı, basınç miktarı hesaplanabilir, hassas dokunuşları algılar, stabil çalışmaktadır, outdoor kullanımına uygun yapıdadır.,

Projected Capacitive teknolojisi diğer teknolojilere göre avantajları bakımından değerlendirildiğinde;

Cam yüzey uzerinde çalıştığı için %80 üzerinde geçirgenlik.Çizilmeye dayanıklı.Basınç miktarı hesaplanabilir.Hassas dokunuşları algılar.Stabil çalışmaktadır.Çoklu dokunma (multi touch) destekler. (Yanlızca mutual capacitive teknolojisi)Outdoor kullanımına uygun yapıda.

Surface Capacitive teknolojisi diğer teknolojilere göre dezavantajları bakımından değerlendirildiğinde;

Çoklu dokunmatik (multi touch) desteklenmez.Statik elektrikten etkilenmektedir.Eldivenle kullanılamaz.Belirli aralıklarla kalibrasyon gerektirmektedir.

Dokunmatik ekran üretiminde capacitive teknolojisi 10,1”-84” lik boyutlara kadar tercih edilebilir.