fbpx

Kiosk, veri işlem ünitesi, dokunmatik kit ve kullanım amacına yönelik yazılımdan oluşan işlevsel sistemlerin genel adıdır.

Kioskların temelinde, kullanım kolaylığı ve ürün ergonomisi esas alınmalıdır. Kullanıcıların klavye mouse gibi cihazlar kullanması yerine 300 kata kadar daha hızlı olarak işlemelerini dokunmatik olarak gerçekleştirmesi ve işlevsel uygulamalarla interaktivite sağlanması ana amaçlardandır.

Kiosklara talep doğrultusunda, termal yazıcı, kart okuyucu, kamera ve tahsilat terminalleri entegre edilebilir.

Kiosk sistemleri, mevcut işleri kolaylaştırması, iş yükünü hafifletmesi, bunların yanı sıra zaman ve hız açısından tasarruf sağlayan dokunmatik ekranlı bilgi ve servis amaçlı dijital sistemlerdir.

Kullanıcıların bazı bilgilere ulaşmaları ve dokunmatik ekran üstünden işlemleri gerçekleştirmeleri için yapılmışlardır. Belediyecilik ve anket uygulamalarında, ön ödemeli sayaçlara ait kart yükleme işlemlerinde, fuar, etkinlik, organizasyonlarda bilgilendirme amacı ile kullanılmaktadır. Kamuya açık alanlarda kişilerin bir kurumla ilgili veya internet üzerinde bilgiye ulaşmalarını sağlayarak sadece bilgi verebilme amaçlı kullanılabileceği gibi çeşitli kamu veya özel kurumlarda başvuru, borç ve fatura ödeme, rezarvasyon, sorgulama, randevu alma gibi işlemler içinde kullanılabilir. Ayrıca perakendecilik sektöründe de satışı destekleyici, müşteri sadakatini ve memnuniyetini artırıcı uygulamalarda kullanılmakta ve gün geçtikçe sayıları artmaktadır.

Leave a Reply

Call Now ButtonHemen Ara