fbpx

Dokunmatik teknolojisi, elektronik cihazların parmak veya özel kalemler vasıtasıyla hafifçe dokunarak kumanda edilmesine imkân tanıyan teknoloji olarak adlandırılabilir.

Dokunmatik ekran herhangi bir görüntü kaynağı üzerine yerleştirilmiş doğrudan ekran üzerinden giriş alabilen teknolojidir. Bu teknoloji dokunmatik ekran kalemi veya ekran yüzeyine dokunmayla kullanılabilir. Kullanıcı ekrandaki kelimelere ve yazılara dokunarak etkileşim sağlar. Dokunmatik Ekran, birbirleriyle entegre çalışan üç sistemden meydana gelmektedir. Bunlardan birincisi dokunmatik ekran paneli, ikincisi dokunmatik ekran panelinden gelen sinyalleri anlamlandırarak yorumlayan kontrol ünitesi ve üçüncüsü de kullanıcının dokunmasını nerelere gerçekleştirebileceğine dair kullanıcıyı yönlendirmeye ve kullanıcıya bilgi aktarmada kullanılan görüntü kaynaklarıdır.

Dokunmatik Ekran Paneli, kullanıcı tarafından dokunulduğunda bu dokunmanın hangi koordinatlara yapıldığı bilgisini tespit eden ve kontrol sistemine aktaran kısımdır.

Kontrol Ünitesi ise, dokunmatik panelden gelen koordinat bilgilerini yorumlayarak sistemin hangi davranışlarda bulunması gerektiği kararına varan mikro denetleyici, mikroişlemci ve PLC gibi ünitelerdir.

Görüntü kaynağı ise kontrol sisteminden gelen görüntüleri kullanıcıya sunarak, kullanıcıyı yönlendirmede kullanılır.

Call Now ButtonHemen Ara